SHABBY CHIC
Paylaş
 

Romantik ve yumuşak dokunuşlar ile yaratılan nostaljik bir havaya sahip olan stil Shabby Chic, son zamanlarda ev dekorasyonlarında sık sık tercih ediliyor ve merak ediliyor. Bu eşsiz stili evlerine taşımak isteyen insanlar, hangi mobilyaları seçmesi gerektiğini uzmanlardan öğreniyor. Birçok ipucu ve detay ile herkes evinde Shabby Chic havası estirebilir.

 
Eski ve kullanılmış ancak hala estetiğinden bir şey kaybetmemiş dekorasyon ürünleri bu stilin temel parçalarını oluşturur. Evde çok fazla vakit geçiren insanlar bu stili evlerine taşımak ister çünkü karakteristik ve özgün parçaları bir araya getirmeyi hedefler. Böylelikle herkes kendisine özgü bir stili yaşam mekanlarına taşır. Renkler ve malzemelerin uyumlu bütünlüğü sağlanır.

 

20. yy ortalarında İngiltere şehrinde ortaya çıkan bu güzel stil, hızla yayılım göstermiştir. Shabby dağınıklık anlamına gelir. Chic ise şıklık kavramını karşılar. Shabby Chic stilinde dekorasyon malzemeleri ve yoğunluk ön plandadır. Evin her detayı bu stile uygun donatılar ile doldurulur. Geniş mekanlarda kendisini daha çok hissettirirken, daha küçük evler için de uygun çözümler vardır. İnsanın en rahat edeceği malzemeleri estetik ile buluşturmasından yola çıkılarak çok hoş bir tarz şeklinde evleri yeniler.

 

 

Antika ve eski eşyaların yanı sıra, el emeği ile yapılan ürünler de bu stilin parçalarından sayılır. Pastel ve toprak tonları en sık kullanılan renkleridir. İsteyen herkes evinde Shabby Chic havasını yaşatabilir.

 

 

Shabby chic nedir? Shabby chic ne demek? Shabby chic, romantik bir dekorasyon tarzıdır.

 

Detaylı Olarak Shabby Chic

Saf beyaz renkler, genelde ekru ve ağartılmış pastel tonlar kullanılır.
Ahşap yüzeyler zımpara yardımı ile eskitilmiş bir görüntüye sahiptir.
Açık renkli ahşap mobilyalarda oyma çiçek figürlerine çok sık rastlanır.
Genellikle Fransız kumaşları kullanılır.
Pamuklu ve keten kumaşlar ön plandadır.
Kumaşlarda çiçek desenleri bol kullanılır.
Duvarlarda açık pastel tonlar, duvar kağıdı veya boya kullanılır.
Perdeler genelde, pastel renkler üzerine, basma desenli keten kumaşlardan yapılmıştır.
Kapaklı dolaplardan ziyade, açık raflar göze çarpar.
Taze veya yapay güller sıkça kullanılan dekorasyon ögeleri arasındadır.
Bu dekorasyon stili, genel anlamda feminen bir görüntüye sahiptir.

 

 

  Sosyal   Medyada   Paylaşın

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın