Perde nasıl seçilir?
Paylaş
 

Evin en önemli aksesuarlardan biri de perdedir. Perde seçimi dekorasyonun en önemli parçalarından kabul edilir. Seçim zamanı unutmamak gerekir ki, perde duvarlarla, tavanla, hatta halıyla bile uygun olması gerekir. Dekorasyonda bütünlük sağlanması için bunlar önemli hususlardır. Bunun için ise perde seçiminde dikkat edilmesi gereken noktaları bilmek gerekiyor.

 

1. Köşe pencerenizde bir odak noktası oluşturabilirsiniz. Köylü perde boruları, çiçek desenli perdeler ve şık tüllerle bu bölüm olduğundan daha sıcak ve zevkli görünecek.

 

2. Basit plise perdeler, köşe pencereler için iddiasız bir çözüm olabiliyor. Köşe perde boruları ve kendinden büzgülü hazır perdelerle tasarruf edebilirsiniz.

 

3. Yüksek tavanlı ve pencereli yatak odanız varsa, klasik model perdeleri tercih etmelisiniz.

 

4. Duvarınızın köşesini bütünüyle perde ile kapatmak istemiyorsanız, perde borularınızı şık sonlu süsleri ve saçaklarla tamamlayarak perdelerinizin gereksiz yere duvara yayılmasının önüne geçebilirsiniz.

 

5. Perdelerinizi sabitlemek için renkli perde magnitleri kullanabilir, ya da tahta perde ambranslarını boyayarak farklı bir aksesuar elde edebilirsiniz.

 

6. Kadife ya da ipek lentlerle farklı yükseklikte bağlayacağınız perdeleriniz daha etkileyici bir atmosfer yaratacaktır.

 

7. Yatak odanız için kullanacağınız, her iki tarafı da farklı çiçek desenli perde parçası, size mevsim değişikliklerinde avantaj yaratabilir.

 

8. Farklı parçaları birlikte kullanabilirsiniz. Örneğin, cizgili ve çiçekli kumaşlarla denge bir tarla evi atmosferi yaratabilirsiniz.

 

9. Düz ve kalın perde parçalarını klasik biçimde tavandan yere kadar uzatarak kullanabilirsiniz. Alt kısma asacağınız tüller daha zarif bir atmosfer yaratır.

 

10. Pencerelerinize tül yerine şimdilerde çok moda olan parlak ip perdeler asabilirsiniz. Piyasada farklı renk alternatifleri bulunan ip perdelerinizin üstüne asacağınız kristal boncuk, saçak ya da renkli taşlarla süsleyebilirsiniz.

 

11. Pencereleriniz yatağınızın ya da koltuğunuzun yanındaysa, bu durumda iki taraflı güneşlikler yerine iki kat ince tül asmanız daha uygundur. Biraz hareket katmak için üstteki katı, tek tarafta şık bir renso veya braçol ile toplayabilirsiniz.

 

12. Çatı örtüsü olan odaların pencereleri farklı formlarda olur. Özellikle eğimli ve açılı pencereleri örtmek için pencereye sabitlenen panel perdelerden kullanabilirsiniz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın