Okuyanı Kanatlandıracak Dekorasyon Çözümleri
Paylaş
 

Okuma odasını dekore etmek için mutlaka dekorasyon uzmanı olmanız gerekmiyor.

 

Kişisel beğenilerini iyi tespit edip buna göre en kullanılışlı tasarımı yakalayarak bir dekorasyon yapmanız mümkün. Ancak, okumak yüksek düzeyde enerji gerektiren bir entelektüel faaliyet olduğu görsellik kaygıları verimli bir okuma ortamı için gerekli şartların sağlanmasının önüne geçmemelidir. Bu nedenle size uygun ve özgün tarzı belirledikten sonra okurken okuyanı kanatlandıracak çözümleri bulabilmeliyiz.

 
Okuma odanızın dekorasyonunda en öncelikli husus odanın aydınlatmasıdır. Işığın geliş açısı, kullanılan aydınlatma araçlarının kaliteli ve titremeyen ampuller kullanması, gözlerini yormayacak ışık rengi seçilmesi, pencereler gün ışığının yeterli miktarda girebileceği genişlikte olması ve uygun tül ve perde kombinasyonlarının kullanılması gerekir.

 

Bir diğer husus ise gürültü seviyesidir. Yeterli izolasyon sağlayacak malzemeler kullanılmalı ve yüksek frekansları seslerin yayılması engellenmelidir. Odanın hava akımı ve sıcaklığı da çok önemlidir. Çok şiddetli cereyanda kalmak hasta olmanıza neden olabileceği gibi yetersiz hava akımı da uyuklamanıza neden olarak okuma veriminizi düşürecektir. Ortalama oda sıcaklığında odayı tutabilmek de okuma kaliteniz açısından olmazsa olmazlardandır.

 

Bunun için hem nem hem de sıcaklık ölçebilir iyi bir termometre bulundurmanız oda tasarımınız da unutulmamalıdır.
Bu hususlara dikkat ederek dekore ettiğini okuma odasında artık masanıza oturup okuma keyfinizi çıkarabilirsiniz. Tamamen size özgü tasarlanmış bir okuma odasının tadını çıkarın.

 

  Sosyal   Medyada   Paylaşın

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın