Dekorasyon Sitesi
Modern Kilimler
17 Temmuz 2015
admin

Modern Kilimler

KİLİMLERİN DÖNÜŞÜMÜ Türklerin en değerli varlıklarından biride şüphesiz kilimleridir. Eskiden beri bu sanatın üzerinde çok durulmuş ve atadan toruna aktarılarak...

KİLİMLERİN DÖNÜŞÜMÜ

Türklerin en değerli varlıklarından biride şüphesiz kilimleridir. Eskiden beri bu sanatın üzerinde çok durulmuş ve atadan toruna aktarılarak günümüze kadar gelmiştir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte elde dokunan tarih kokan kilimlerin yerini modern kilimler almıştır.

Eski zamanlarda kilimler Türk çadırlarının ve evlerinin vazgeçilmezi olmuş ve hatta sadece yere sermek yerine duvarlara asılmıştır. Bunu şuan da bile şark köşelerinin duvarlarında görebilir kilim dokumacılığına ne kadar önem verildiğini görerek buradan çıkarımlarda bulunabilirsiniz.

Teknoloji ve bilim alanında ki gelişmeler yaşamımızda ki her şeyi etkilemiş eskiden beri kullandığımız kilimleri modern kilimler olarak ayaklarımızın altına sermiştir. Modern kilimler, makineleşmeyle beraber artık elde dokunmayıp hijyenik ortamlarda dokunarak daha sağlıklı daha ucuz ve daha kullanışlı hale gelmiştir.

Üzerine işlenen görsel tema çoğalmış evlerimize çok daha içten bir görünüm kazandırmıştır. Bazen bir okyanus ayaklarımızın altına gelmiş bazen ormanlar ve yeşilliklerle içimizin açılmasını sağlamıştır. Bununla birlikte anti bakteriyel özellikte ki bu kilimler tertemiz ve özellikle çocuklar için daha sağlıklı bir yapıya sahip olmuştur.

Kolay temizlenebilir olması ev hanımlarının daha az temizlikle uğraşmalarına sebep olmuştur. Ayrıca kir ve leke tutmaması da hem annelerimiz hem ev hanımlarının modern kilimleri tercih etmelerine neden olmuştur.

Modern kilimler hafif, ergonomik, ucuz ve kolay temizlenebilir olmasıyla eski kilimlerin tahtını sallandırmayı başarmıştır. İlerde o tahta sadece modern kilimler oturacaktır.

 

Tüm Hakları Saklıdır © 2015