Dekorasyon Sitesi
Kanaviçe örnekleri
1 Temmuz 2015
admin

Kanaviçe örnekleri

KANAVİÇE Eskilerimizden günümüze kadar gelen ve hala çeyiz sandıkların da yerini kaybetmeyen el işi ve göz nurudur kanaviçe. Keten bezinin...

KANAVİÇE

Eskilerimizden günümüze kadar gelen ve hala çeyiz sandıkların da yerini kaybetmeyen el işi ve göz nurudur kanaviçe.

Keten bezinin üzerine yapılan çeşitli süslemelere ve işlemelere verilen isimdir; okullarda ev ekonomisi derslerinde kesinlikle istenen bir ödev çalışması mutlaka ki olmuştur. Etamin işlemesine de benzetilir çoğu zaman ama ikisinin arasında fark vardır.

Kanaviçe düz kumaş üzerinde işlem görür bu kumaşın üzerine özel dokunulan kumaş tutturulur renkli ipliklerle desenler çizilir. Desen işlemesi bitince ip çekilerek desen ve kumaş arası temizlenir kanaviçe böyle elde edilir. Ama etamin çoğu zaman hazır baskı üzerine olan bir el işi de olarak da karşımıza çıkar; hazır baskı desenin üzerine sadece hangi renk iplik gerekiyorsa onunla şekil verilerek yapılır.

Eskilere dönmeyi özleriz ve severiz evimizin bir köşesinde mutlaka ki nostaljik bir köşe bulunur hani derler ya ne varsa eskilerde var diye bu kadar emek verilmiş göz nuru dökülmüş işin sandıklarda çürümesine gönül razı olmaz. Salonumuz da, oturma odamız da, biblolarımızın olduğu bölümde antika telefonlarımızın altın da, fiskos masalarında yerini alır. Şimdiler de farklı açılardan değerlendirilen kanaviçe küçük mutfak penceresi olanlar için değişik bir perde görevini görmeye başladı ilginç ama güzel bir kullanım amacı olduğu için eski popülerliğini yine kazanmış oldu tavsiye ederiz ki mutfakta değişik bir konsept.

 

Kanaviçe nedir? Kanaviçe nasıl yapılır? İşte sizler için seçtiğimiz kanaviçe örnekleri..

 

Tüm Hakları Saklıdır © 2015