ikat yastıklar
Paylaş
 

İKAT YASTIKLARI

İkat yastıkları bulunması zor nadide ve çok şık yastıklarıdır. ikat deseninin ve kumaşının kökenin Özbekistan’dan gelmektedir.

ikat yastıklarının Özbekistan’da 40 cm eninde el tezgahların dokunmuş kumaşlardan yapılmaktadır. Yastıkların arkasına ise kadife kumaş dikilmektedir. bir statü sembolü olan ikat güç refah ve prestiji temsil eder. Tamamen el emeği göz nurudur. Ikat yastıkları bütün evin havasın değiştirir.

ikat yastıklarının özelliği el yapımı olmasıdır. ikat yastıkların birbirinden tamamen farklı hiç birinin

eşi bulunmamaktadır. Dekoratif olarak tamamlayıcı bir ögedir. ikat yastıkları farklı boyama tekniği kullanarak yapılıyor her ipliği ayrı ayrı boyanarak farklı desenler ortaya çıkıyor.

Her tel, balmumu veya ağaç kabuklarıyla parça parça kapattırarak rengarenk boyanır. Özgün renkleri ve desenleri mekanlarda Orta Asya rüzgarı estirecektir. Geleneksel motifler modern ögelere kombinleyince ortaya sizleri hayran bıraktıracak bir görüntü çıkarıyor. ikat yastıklara kuru temizleme yapılması önemlidir çünkü el yapımı olduğu için makinede zarar görebilir. Gizli dikiş yöntemi ile fermuarın görünmemesini sağlar.

iç yastıklarda birinci sınıf boncuk silikon kullanılmaktadır. Bu renklerin gelecek yerleri gözle hesaplanıyor ve dokuma işlemi yapılıyor.

ikat yastık rengarenk desenleri ile evinize farklı bir hava katıyor. Yatak odalarınızda salonunuzda çocuklarınızın odaların bu yastıkları kullanarak rengarenk dünya yaratabilirdiniz. Seri üretimi olmadığı için aldığınız her yastık bir sanat eseridir. Son zamanlarda bu yastıklar avrupalı tasarımcılarının da dikkatini çekmiştir.

 

 

  Sosyal   Medyada   Paylaşın

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın