Dantel Lamba Yapımı
Paylaş
 

dantel-lamba-yapımı

Kendimi bildim bileli dantelleri çok severim. Ama bu kadar emek harcanan ve çok şık duran el işi dantellerinin sadece örtü olarak kullanılması bence onlara haksızlık. O yüzden nerde farklı şekilde kullanılmış bir dantel görsem hemen yapasım geliyor. Hatta kendime de bir tane aşağıdaki gibi dantel lamba yaptım. Ben ördüğüm motifleri, telden lamba iskeleti üzerine monte ederek bunu yaptım. Ama itiraf edeyim çok zorlandım. Aşağıdaki yöntemi ise yabancı bir sitede gördüm ve çok daha kolaymış gibi geldi. Bence çok şık ve romantik duruyor. Şimdi size de kısaca özetleyeyim.

1) Annenizin çeyiziniz için yaptığı ama sizin bir türlü kullanacak yer bulamadığınız dantel parçalarını kullanabilirsiniz ya da vaktiniz varsa istediğiniz desenleri baştan siz örebilirsiniz.

dantel-lamba-yapımı4

2) İstediğiniz büyüklüğe ulaşabilecek ve şekli armut gibi değil de, yuvarlak olan balonlardan alın ve şişirin.

dantel-lamba-yapımı3

3) Kullanmak istediğiniz parçaların üzerine fırça ile bolca duvar kağıdı yapıştırıcısı sürün.

dantel-lamba-yapımı2

4) Şişirdiğiniz balonu bir yere asın ve üzerine yapıştırıcı sürdüğünüz dantelleri birbirine değecek şekilde balonun üzerine döşeyin. Danteller balonu komple kaplamak zorunda. Döşeme bittikten sonra sağlam olması için üzerine bir kat daha yapıştırıcı sürün. İyice kuruması için bir süre hatta bir gece bekleyin.

dantel-lamba-yapımı1

5) Yapıştırıcı tamamen kuruduğunda, balonu indirin. Üzerinde ampulü içine yerleştirebilmeniz için kesik atarak bir delik oluşturun. Lambanıza şık bir kablo ile ampulünüzü yerleştirin ve kestiğiniz yeri güzelce dikin ve lambanız kullanıma hazır.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın