Çocuk odası nasıl olmalı?
Paylaş
 

 cocukodasi

 

Çocuğunuz her geçen gün büyüyor ve ihtiyaçları değişiyor. Doğduğu andan itibaren nasıl bir odaya sahip olması gerektiğini biliyor musunuz?

Özgürce yazıp çizsin


      Çocuklarınızın duvarlara resim yapmasından rahatsız oluyorsanız, duvarı, istediği gibi yazıp çizmesini sağlayacak bir kara ya da beyaz tahtaya dönüştürebilirsiniz.

Böylece evin duvarlarına resim yapmayı bırakıp, sadece odasındaki duvara özgürce resimler yapabilir, hatta ders çalışırken unutmaması gereken notları yazarak, uyumadan önce veya sabahları uyanır uyanmaz onları okuyabilir.

Tematik odalar


      Evinizin bir tarzı varsa çocuklarınızın odasının neden olmasın? Yaşı küçük de olsa onun da bir stili vardır. Dekore ederken onun da fikrini alıp, hayal ettiği odayı yapmak hiç de zor değil. Tematik odaların pek çok çeşidini çocuk mobilyaları satan firmalarda bulabilirsiniz.

Erkekler daha çok favori sporları, hayvanları ya da tırmanmaya müsait ormanlı dekorasyon stillerini tercih ederken, kızlar çiçekli, kelebekli, prensesli odaları istiyor. Tabii renklerde de büyük farklar var. Erkeklerin favori rengi mavinin tonları olurken, kızlar pembe gibi pastel tonları tercih ediyor.

Hesaplı ve uzun süre kullanılacak bir oda


      Çocuklar hızla büyüdüğü için odalarında da sık sık değişikliğe ihtiyaç duyuluyor. Ancak çok fazla masrafa girmeden uzun süre kullanılacak eşyalar almak istiyorsanız yatağa dönüşen karyolaları tercih edebilirsiniz.

Yine mobilyaların renk seçimlerini yaparken daha klasik renkleri seçebilir ve sadece aksesuvarları değiştirerek odanın havasını da çocuğunuzun yaşına göre değiştirebilirsiniz. Erkek çocuklar için kahve tonlarında doğal mobilyalar, kızlar için ise beyaz mobilyalar alınabilir.

Dar mekanlar için basit çözümler
      Birkaç küçük ayrıntı ile çocuklarınızın odalarındaki dağınıklığı toplayabilirsiniz. Çocuklar eşyalarına önem verirler ve hepsini saklamak isterler. Bu tür durumlarda en iyi çözüm bolca çekmece ve dolaptır. Yatak altlarına konan tekerlekli kutular ve altı sandıklı sedirler de işe yarar.

Duvarlara monte edeceğiniz raflar, küçükken oyuncaklara, büyüyünce de kitaplara yer sağlayacaktır. Odanın dekorasyonunda açık renk kullanmak da odayı daha geniş ve ferah gösterir. Eğer çocuğunuzun yatıya gelen arkadaşları varsa ona içinden arkadaş yatağı çıkan bir karyola alın

Nefes alan duvarlar


      Japon seramik devi Inax tarafından ‘nanoteknoloji’ ile üretilen kil bazlı iç cephe kaplaması, çocukların hastalıkları birbirine bulaştırmasını önlemek, mikrop ve bakterileri etkisiz hale getirmek için tasarlanmış bir ürün.

Dünyada ilk ve tek formaldehit içermeyen ürün olan Ecocarat, ortamdaki nem seviyesini yüzde 40 ile yüzde 70 arasında tutarak gerektiğinde fazla nemi alıyor ya da ortama nem veriyor. Malzeme bu şekilde rutubet ve bakteri oluşumunu engelliyor.

Hayal dünyaları gelişsin


      Eğer çocuğunuz henüz küçükse, odasına yapacağınız bir kukla tiyatrosu sahnesi ile hem onu çok eğlendirebilir, hem de hayal gücünü geliştirebilirsiniz. Kukla sahnesini firmalardan hazır bulabilir ya da bir marangoza yaptırabilirsiniz.

 

cocuk-odalari

 

1- Çocukların beşikleri hapis duygusu yaşatacak kadar yüksek parmaklıklarla çevrili olmamalı. Anneye ulaşmasına ve yaşama katılmasına engel olmayan bir yapıda olmalı. Çocuğun uyurken düşmeyeceği ama inmek istediğinde inebileceği bir yatak çok daha iyi olur.

2- Çocuk odalarında kızsa pembe erkekse mavi tonları tercih ediliyor. Oysa bu renkler insan psikolojisinde huzursuzluğa sebebiyet veriyor. Tercih edilecek olan renk, açık sarı gibi huzur veren bir renk olabilir.

3- Çocuk odaları düzenlenirken, süslemede aşırıya kaçılmamalı. Duvarlardaki resimler, süslemeler, yetişkin için anlamlı olsa da, çocuk tarafından anlamsızdır, dikkat dağınıklığı sürecini başlatır. Oda ne kadar sade olursa çocuklarda o kadar yüksek bir algı gücü oluşacağı unutulmamalı. Ayrıca kocaman oyuncak ayılar, pandalar büyükler için şirin görünse de geceleyin uyanan çocuk için ürkütücü olabilir. Beşiklerin üzerine sarkan cibinlik de çocuk için anlam veremediği bir daraltılmış alan hissini oluşturabilir. Kısacası çocuk odası ne kadar sade olursa çocuk ruh sağlığı açısından o kadar iyi olur.

4- Çocuk odasının aydınlatılması da yine çocuğun ihtiyacı düşünülerek ayarlanmalı. Tavandan sarkan ışığın direkt çocuğun gözüne gelmesi ihtimaline karşı yerden yukarı yönelmiş ayaklı ışıklar tercih edilmeli.
Buradan anlıyoruz ki, çocuk odası demek, mobilya üreticilerinin önümüze koyduğu kataloglardaki mobilya ve eşya dolu odalar demek değil.

Yedi Yaşında Yatağını Ayırın

Son zamanlarda sıkça şikayet konusu olan bir mesele de çocukların güzelim odalarını bırakıp anne babayla yatmak istemesi…

Çocukların ilk iki yaş boyunca anne sütü alması, sevgi görmesi, annenin çocuğuyla ilgilenmesi çok önemli. Böylece çocuk annesini yanında hissederek güven içinde büyüyor. Ama daha sonra çocuğun yavaş yavaş bağımsızlık duygusunu kazanması gerekiyor.

Psikologlar ilkokul çağına gelmiş ama hala anne babasının yatak odasında yatmak isteyen çocuklarda kişisel gelişim bozukluğu olabileceği konusunda uyarıyor.

Annesinden ayrı uyumak istemeyen erkek çocuklarda kendi benliğini ve cinsiyetini kazanma konusunda ciddi bir geri kalma hali görülebiliyor.

Pedagog Yasemin Eyüpoğlu çocukluğunda babasıyla sağlıklı rol model ilişkisini geliştirememiş ve annesine bağımlı büyümüş bir erkek çocuğun ergenlik sonunda erkekliği reddedebildiğini ve kızsal bir cinsiyet tutumu sergileyebildiğini söylüyor. Eyüpoğlu’na göre uzun süre anne ya da baba ile birlikte yatan kişiler de ileriki dönem eğitim hayatında, sosyal hayatta ve aile hayatında problemler yaşayabiliyor.

Peygamberimiz bir hadis-i şerifinde en geç yedi yaşından itibaren çocukların hem anne babayla hem birbiriyle yatakları ayrılması gerektiğini bildiriyor.

Çocuklar geceleri ayrı yatmak istemezse nasıl davranmalı?

Aile Danışmanı Fatma Taş, akıllı beyinin uykuya dalınca kontrolün artık bilinçaltına geçtiğini belirtiyor. Yani çocuk uykuya daldıktan sonra bedensel dürtüler devreye giriyor. Neredeyse çocuk ömür boyu anne rahmindeymiş gibi hissediyor. Bu güvenlik alanından çıkmak ve bireyselliğini kazanmak ona riskli göründükçe hep anne babasına sığınıyor. Bu tip çocuklarda özgüven sağlıklı bir şekilde oluşmuyor.

Bu sebeple Fatma Taş, çocukların altı aylıktan itibaren anne ve babasıyla aynı yatakta yatma adetinin ortadan kaldırılması gerektiğini söylüyor.

Bu durumda bebekler anne babanın odasında olsa bile ayrı bir yatakta yatmalı. Daha sonraki yıllarda da hasta ve huzursuz gecelerde annesini yanında istediği zaman anne onun odasına gitmeli, yakınındaki ayrı bir yatakta yatmalı. Bilhassa çocuklar büyüdükçe anne babanın mahremiyet alanına izin almadan girmemeyi öğrenmeli.

Pedagoglar çocukları ayrı odada yatmaya alıştırmak için bazı tavsiyelerde bulunuyorlar:

Küçük çocukların uykuya geçiş devresinde kendi kendini rahatlatma becerisi zayıftır. Bu sebeple yanında olup onu güvende hissettirmenize ihtiyaç duyabilir. İlk iki üç yaşına kadar onu yatağına yatırdığınızda yanına uzanıp, ona hafifçe dokunarak, okşayarak, yanında olduğunuzu hissettirebilirsiniz.

Çocuklar büyüdükçe kendi kendilerini oyalama ve rahatlatma becerileri kazanabilirler. Bunda zorlanıyorlarsa yardımcı olmak için başucuna oturup ona masal okuyabilirsiniz. Ama masal bittiğinde bırakıp gideceğinizi söyleyin.

Çocuklar geceleyin uykuları bölündüğünde yanınıza gelmek isteyebilirler. Hemen yanınıza almak yerine siz onun yanına gidin. Üstünü örtüp, öpüp okşayıp tatlı sözler söyleyerek bırakıp gelin.

Çocuğunuzun korkuları varsa kaynağını araştırın. Odası aşırı karanlık ise rahatlatıcı bir gece lambası edinin. Psikolojik durumunu etkileyen bir travma yaşadıysa bu konuyu çözmeye çalışın.

Çocuğunuz uykuda korkuyor veya kabus görmekten çekiniyorsa ona dua etmeyi öğretin. Siz de dua ederek onu rahatlatın. Adım adım ayrı odada yatmaya alıştırın.

Elbette bu durumun istisnaları da vardır. Çocuğunuz yeni bir kardeş geldiği için size düşkünleştiyse veya hastaysa, taşınma gibi bir sebeple odasına adaptasyon problemi yaşıyorsa bu konularda daha esnek davranılabilir.

Ailede bir kişinin vefatı, boşanma, aile içi şiddet gibi ağır bir travma yaşandıysa, öncelikle çocuğun yeniden huzurlu hissetmesi sağlanmalıdır. Bağımsızlığını kazanması daha sonraya ertelenebilir.

Eviniz Çocuğunuzdan Kıymetli Olmasın

Çocuğun bağımsızlığını kazanması için kendini güven içinde hissetmesi çok önemli. Bunun için çocukları uslu dursunlar diye korkutmamak, sevgiyi ve huzuru hissettirmek çok önemli. Bunun için de çocuğu, kişiliğiyle ve yaşının gereği davranışlarıyla beraber kabullenmek gerekiyor.

Günümüzde hanımlar, evlerin dekorasyonunu hemen her şeyin üstünde tutar hale geldi. Evin süsünü, şıklığını koruma adına çocuklar sürekli kısıtlanıyor, azarlanıyor. Hatta bizzat çocuk odaları bile çocukların kendilerini özgür ve rahat hissettirdikleri bir alan olamıyor.

Aslında buradan anlıyoruz ki, çocuk odasının gerçekten onun için faydalı olmasını istiyorsak ona rahat hareket edeceği, oyun oynayacağı boş bir alan bırakmak en iyisi.

Çocuk odalarındaki eşyaların pahalı, lüks ve şık olmasındansa kırılıp kirlendiğinde aldırış etmeyeceğimiz kadar ucuz ve basit olması çocuğu çok daha iyi hissettirecektir.

Bilhassa oyun çağındaki erkek çocukların odasında bir minder, birkaç yastıktan başka bir şey olmasa çok daha makbule geçer!

Öyleyse çocuğa değer vermek demek onun için çok para harcamak demek değildir. Aksine onu çocuksu özellikleriyle kabullenmek, şık eşyalar almaktan çok daha değerli bir armağandır.

Öyleyse çocuklarımıza birbiriyle uyumlu mobilyalarla dolu odalar değil huzurlu ve rahat hissedebildiği, gönlünce oynayabildiği odalar hazırlayalım. Hem bu onun kendi odasını benimseyip geceleri de huzurla uyumasına katkıda bulunabilir.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın

Bir yorum bırak

Yorum yazmak için giriş yapmalısın